Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Miscellaneous 5806029



*

nr 580 6029


MISCELLANEOUS

6 del, cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask, ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H. T HANDPASTA” ,


6 del , cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask , ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H.T HANDPASTA”


Estimate:

100

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday April 27 2009
at 18:21:58


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/4 00:13:54 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Apr 27

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Read more about TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarettask kalender kuriosa t handpasta” tablettask ”mum” ”nigrol” ”virginia”
  • 6516 Ask
    + sculpture, ”groda”, height: 4-15 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, bird, 14, 5x10,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:53
  • 6352 CHAMPAGNE COOLER
    Final Touch, stainless steel. Diameter: 43, 5 cnm,..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:30
  • 5305 DOORHANDLES
    7 pairs, brass, med nyckelskylt. Height: 23, 5 cm,
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 18:52
  • 6555 HAT
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, Sweden, in a box. Le..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:27
  • 6557 TOP HATS
    hat, + Chapeau claque, (i ask),
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:31




Ladda ner broschyr